Fundacja Kraków Miastem Startupów z siedzibą w Krakowie (dalej: „KMS”) w związku z prowadzeniem niniejszej strony internetowej używa plików cookies, tj. technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika. Pliki cookies wykorzystywane są przez KMS w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu, w celach analitycznych oraz marketingowych, w tym personalizacji reklam. Korzystając z serwisu wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i uzyskiwanie dostępu do tych danych przez KMS oraz współpracujące podmioty trzecie. Zgoda ta w każdej chwili może być zmodyfikowana lub cofnięta poprzez dokonanie odpowiednich zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Szersze informacje znaleźć można w polityce prywatności.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

KITS z perspektywy mentora

Osoba od roboty przy zarządzaniu produktem, z kilkuletnim doświadczeniem w analizie biznesowej, specjalizująca się w projektach B+R i innowacjach na wczesnym etapie rozwoju. Do swojej pracy zawodowej wnosi umiejętności i wiedzę wyniesione z badań ekonomicznych poświęconych komercjalizacji technologii, które pozwalają na realizację niestandardowych kierunków ekspansji. W wolnym czasie trenuje parkour i rozwija sportowe stowarzyszenie.

W obecnej edycji KITS Rafał jest mentorem jednego startupu. Zapytaliśmy go, czym tak dokładnie zajmuje się jako mentor programu pre-akceleracyjnego.

Jako mentor staram się podpowiadać z zakresu analityki, zarządzania produktami oraz projektami. Startup, z którym pracuję w tej edycji KITS robi już pierwsze postępy. Członkowie zespołu m.in. sieciują kontakty. To powolny proces, ale w końcu przyniesie swoje owoce. Wspieram też zespół w pozyskaniu funduszy na dalszy rozwój po fazie pilotażu.

Oprócz tego na początku pracy ze startupem wprowadzam zazwyczaj temat klientów i konsumentów, wartości produktu, ale też uczę, jak to wdrożyć ciężką codzienną pracą. Celem mojego mentoringu jest doprowadzenie startupu do odpowiedzi na takie proste pytania: kto, co, po co, dlaczego, za ile, itp.

W pracy ze startupem używam wielu narzędzi. Mam swój zestaw, m.in. dokumenty wymagań, roadmapy czy kwestionariusze, zawsze jednak dopasowuję go do potrzeb zespołu, gdyż metod jest bardzo wiele. I nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć własne.

Jeśli właśnie tworzysz swój startup, to doradzam, by nauczyć się myślenia “Job to be done”, dzięki któremu można zweryfikować, czego tak naprawdę potrzebuje Twój klient. W anegdotycznym przykładzie: czy potrzebuje dziury do zawieszania obrazka na ścianie czy po prostu chce ozdobić czymś ładnym swoje mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie zmienia zasadniczo ofertę Twojej działalności.

Najtrudniejsze w roli mentora jest trzymanie się delikatnej granicy, przed którą jeszcze doradzasz, a za którą już zaczynasz wywierać wpływ. Z kolei najbardziej w mentoringu lubię te wyzwania, dzięki którym mogę uczyć się o branżach zupełnie mi nieznanych – np. o rynku osuszania miodu, który poznałem w ramach współpracy ze startupem z zeszłorocznej edycji. Oprócz samej wiedzy, to dzięki pracy jako mentor widzę, że rozwiązań problemów jest wiele, a moje podejście analityczno-produktowe jest tylko jednym z nich.

Dowiedz się więcej o programie pre-akceleracyjnym Krk InnoTech Starter: https://kms.org.pl/krk-innotech-starter/

Newsletter