Wywiad z mentorem KITS. Bartłomiej Świstak Piotrowski

Konsultant strategii w biznesie, rekomendowany przez ponad 130 firm. Jeden z inicjatorów i były lider fundacji Kraków Miastem Startupów. Założyciel EAR Eksperymentalnej Agencji Reklamowej oraz zespołu gamedevowego Flying Octopus. Jeden z organizatorów Linkedin Local Kraków oraz krakowskich Turkusowych Śniadań. Twórca rozwojowej społeczności przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie.

W obecnej edycji KITS Bartłomiej Świstak Piotrowski jest mentorem dwóch startupów. Zapytaliśmy go, czym tak dokładnie zajmuje się jako mentor programu pre-akceleracyjnego.

Jako mentor pracuję z dwoma startupami, ucząc ich jak zorganizować i ulepszyć ich pomysł na biznes. Podstawowym narzędziem, które wykorzystuję, jest Cykl Świstaka- autorski, złożony proces strategiczny, na który składa się 12 kroków, między innymi obszerna analiza samego pomysłu, jak i rynku oraz stworzenie Business Model Canvas i Lean Canvas. Zarówno Cykl Świstaka, jak i BMC mogę polecić jako podstawowe źródła wiedzy do indywidualnego wykorzystania przy tworzeniu startupów.

Moim celem mentoringowym jest przede wszystkim pomoc w stworzeniu bardziej świadomego biznesu oraz pokazanie, że można go prowadzić dużo łatwiej, szybciej i taniej. Poprzez narzędzia których używam, chce, aby podopieczni lepiej zrozumieli co, jak i gdzie sprzedawać.

W pracy mentora bardzo cenię to, że podczas wsparcia biznesowego zespołów, stale poszerzam swoją wiedzę w nowych lub rozwijających się branżach. Mimo że zazwyczaj są to pobieżne informacje, pozwalają mi na rozwój i odkrywanie nowych zainteresowań. Startupy często też uczą mnie, w jaki sposób można realizować swoje projekty.

Największą satysfakcję oraz radość przynoszą mi aktywne i otwarte na moje propozycje zespoły. Przyjemność czerpię również z samego procesu uczenia moich startupów czegoś nowego. Natomiast najtrudniej pracuje mi się z leniwymi ludźmi- jeśli jest niska energia, to niestety mi się ona udziela.

To, co często zauważam wśród startupów, ale nie tylko, to za duża koncentracja na „technicznych” aspektach tworzenia biznesu i mocne braki w zarządzaniu, sprzedaży i marketingu. Staram się to podejście u nich zmienić. W trakcie współpracy w projekcie KITS udaje mi się zwiększyć ich świadomość i zauważam, że coraz lepiej rozumieją swoje branże, co bardzo mnie cieszy.

Dowiedz się więcej o programie pre-akceleracyjnym Krk InnoTech Starter: