Wywiad z mentorem KITS. Paweł Zdańkowski

Konsultant oraz mentor zaangażowany w proces komercjalizacji technologii akademickich poprzez tworzenie spółek typu startup. Współtwórca projektów Edu-peryskop, Animusz oraz współzałożyciel startupu RenVis. Działając w organizacjach pozarządowych, bezpośrednio współpracował z instytucjami takimi jak: PKP S.A., ING, Santander, Provident, Fundacja PFR, Totalizator Sportowy, Grupa Pracuj, PZU S.A. czy MNiSW. Wspiera początkujące projekty w obszarze tworzenia modelu biznesowego, strategii promocji oraz pozyskania inwestora. W KMS obejmuje stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych.

W obecnej edycji KITS Paweł Zdańkowski pomaga startupowi z branży cleantech w doborze specjalistów, a następnie w procesie pozyskania funduszy na dalszy rozwój. Zapytaliśmy go, czym tak dokładnie zajmuje się jako mentor programu pre-akceleracyjnego.

W KITS wolę określenie opiekuna zespołu niż samego mentora. Moim zadaniem jest poznanie startupu oraz odpowiedź na bieżące zapotrzebowania i dobór odpowiednich specjalistów, którzy wpłyną na jakość startupu. Wspólnie z co-founderami stawiamy sobie pewien cel i zadajemy pytanie: co KITS może zrobić by pomóc go zrealizować.

Startupu Sflow uczę jak właściwie budować kompetencje zespołu, jakie podejmować współpracę by były korzystne w dalszym procesie rozwoju oraz jak optymalizować działania marketingowe. Z każdą poradą wiąże się spora odpowiedzialność za jego dalsze losy, dlatego ważna jest z jednej strony odpowiedź na bieżące potrzeby startupu, a z drugiej ocena co jest dla niego najistotniejsze w danym momencie, by rozwój był możliwie jak najszybszy i jak najbardziej efektywny. Jest to moim zdaniem największe wyzwanie każdego mentora.

Sflow jest na etapie tworzenia kilku prototypów docelowego urządzenia. Dodatkowo startup buduje sieć kontaktów również angażując się w network poza programem akceleracyjnym. Cały zespół na bieżąco dba o rozwój swoich kompetencji technicznych oraz w obszarze customer development, marketingu czy przyszłego finansowania.

Zamierzonym efektem współpracy jest przygotowanie Sflow do intensywnych działań na rynku, w momencie, gdy zespół będzie pewien co do swojego produktu oraz wizji rozwoju.

Sam przez kilka lat działałem w branży cleantech i bawiłem się drukiem 3D. Cieszy mnie to, że praca z silnie zmotywowanym startupem pomaga mi dalej poszerzać moją wiedzę techniczną i inwestycyjną w danym sektorze.

Startupowy Klub Innowacji i Przedsiębiorczości to projekt skierowany do osób zainteresowanych rozwijaniem kompetencji biznesowych i poszerzaniem swojej sieci kontaktów. To również inspirująca społeczność, która dostarcza nie tylko wiedzy, ale i motywacji do działania oraz kompleksowego wsparcia w realizacji Twoich projektów i rozwoju kariery zawodowej.

KRK InnoTech Starter to program pre-akceleracyjny skierowany do startupów we wczesnej fazie rozwoju. Pomagamy innowacyjnym przedsięwzięciom w stawianiu ich pierwszych kroków. 

Uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie poprzez:

  • Wsparcie mentoringowe
  • Bezpośrednią dotację
  • Konsultacje (prawne, marketingowe, technologiczne)
  • Kontakty do inwestorów oraz wsparcie networkingowe
  • Uczestnictwo w Demo Day – przy prezentacjach dla inwestorów
 

 

ORGANIZATOR: Kraków Miastem Startupów – misją fundacji jest wspieranie rozwoju ekosystemu startupowego w Krakowie. Realizujemy szkolenia, hackathony i programy akceleracyjne dla osób chcących założyć lub rozwinąć swoją działalność gospodarczą.

 

PARTNERZY KITS:

  • UBS
  • Technoconsulting