Zaskakujące jest, jak szkodliwa może być niewiedza.
Zaskakujące jest, jak szkodliwa może być niewiedza. Niewiedza, że coś się dzieje. Niewiedza, że dzieje się coś, co może odmienić życie.
Taka niewiedza niestety panuje wśród osób młodych, uczących się. Zaślepieni narzuconymi schematami uczenia się tego, co zostanie im podsunięte, nie są w stanie dostrzec tego, co dzieje poza ich dotychczasowym polem widzenia.
Wielu młodych ludzi chce zostać coachami, menedżerami czy przedsiębiorcami zakładającymi start-up z przyjaciółmi. I tu pojawia się błąd w systemie.
Dlaczego?
Dlatego, że szkoła nie ma czegoś takiego w swoim programie. Idąc dalej, można śmiało przypuszczać, że dla wielu osób taka opcja nieprzedstawiona w programie nauczania, powoduje, że uczniowie nawet nie wiedzą o istnieniu takich możliwości rozwojowych możliwych do osiągnięcia przez nich. Nawet jeśli ktoś pójdzie na studia menedżerskie czy związane z biznesem, to nie ma on prawie żadnego doświadczenia po zdobyciu tytułu, a przecież właśnie to doświadczenie nasz kształtuje i najlepiej uczy. Ponadto, ludziom naprawdę chcącym wiązać swoją przyszłość z prowadzeniem działalności, każe się wybrać odpowiedni rodzaj rozszerzeń w szkole średniej, a później kierunek studiów.
Okazuje się, że wielu uczniów nie zdaje sobie sprawy, jak wiele możliwości daje Kraków. Do tej pory skupieni na podręcznikach, sprawdzianach i maturze, nawet nie mieli okazji zobaczyć, że da się inaczej. Czyli?
Inaczej oznacza, że osoby podchodzące do życia z nieco innym nastawieniem, chcące się rozwijać i myśleć kreatywnie oraz nieszablonowo powinny dostać szansę rozwoju swoich zainteresowań już teraz. Od razu. Bez gadania. Bez czekania kilku lat.
Wspomniana niewiedza skutkuje tym, że osoby czytające ten artykuł, czyli młodzi pasjonaci przedsiębiorczości, biznesu i rozwoju siebie, nie mogą dostrzec magicznych, ukrytych drzwi do zupełnie innego świata.
A jednak one tam są.
Kraków posiada bardzo rozwinięty ekosystem start-upowy oparty na biznesie i innowacjach. Czołowymi organizacjami są Kraków Miastem Startupów i OMGKRK. Pierwsza z nich odpowiada za organizację wydarzeń i edukację środowiska biznesowego, a ta druga za tworzenie community. Obydwa te oraz inne podmioty bardzo skutecznie rozwijają krakowską młodą przedsiębiorczość i innowacyjność wieloma startupowymi wydarzeniami, konferencjami i spotkaniami.
Od września tego roku KMS rusza z projektem mającym za zadanie promowanie tej idei wśród szkół średnich.
Idei, że można inaczej.
Projekt ma na celu zebranie najbardziej zmotywowanych i najbardziej odpowiedzialnych uczniów, aby mogli oni zostać ambasadorami organizacji Kraków Miastem Startupów i by za bramami budynków szkolnych mogli promować rozwój kompetencji biznesowych poprzez organizowanie prelekcji, konferencji i warsztatów dla osób zainteresowanych rozwijaniem swoich zdolności biznesowych.
To ci ludzie będą uczyć się pisania biznesplanów swoich firm, dowiedzą się, jak założyć własną działalność gospodarczą, jak negocjować, jak promować, zdobywać finansowanie i jaką strategię przyjmować dla swojej marki. Będą oni mogli w praktyce poznać i rozwinąć swoje umiejętności zarządzania firmami i projektami, a także poznać krakowskie środowisko startupowe od środka.
Jeśli jesteś przedsiębiorczym uczniem szkoły średniej, masz chęci, czas i determinację, aby godnie reprezentować Kraków Miastem Start-upów, skontaktuj się z nami przez Facebook’a lub maila (kontakt@kms.org.pl), a uwzględnimy Cię w naszym postępowaniu rekrutacyjnym.
Autor: Mateusz Krawczyk