Czym jest SLIP?
Szkoła Letnia Innowacji i Przedsiębiorczości to projekt, którego celem jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w Krakowie, poprzez podniesienie kompetencji i wiedzy młodych członków środowiska akademickiego oraz wsparcie realizowanych przez nich innowacyjnych inicjatyw typu start-up. To również okazja do integracji młodych-aktywnych zarówno pomiędzy sobą, jak i z przedstawicielami krakowskiego ekosystemu start-upowego. To szansa na zwiększenie współpracy oraz transferu technologii pomiędzy nauką a biznesem.
Partnerzy tegorocznej edycji
・inFakt -firma oferująca profesjonalną i nowoczesną obsługę księgową jednoosobowych działalności gospodarczych za pośrednictwem prostych i intuicyjnych aplikacji online. To nowoczesne Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe dla prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób planujących założyć własną firmę.
・Kancelaria Prawna JWMS – powstała jako wspólne przedsięwzięcie M. Jakubowskiego, T. Wiese, M. Mazgaja, M. Staszka i J. Marczyńskiego – radców świadczących profesjonalne usługi prawne.
· Technoconsulting – firma doradcza, wspierająca pod kątem technologicznym, marketingowym oraz prawno-finansowym młodych przedsiębiorców.
Zobacz relację z edycji 2019
Warsztaty tematyczne
To seria szkoleń, prowadzonych przez doświadczonych w danej dziedzinie specjalistów, którzy prowadzą uczestników przez proces rozwijania własnej firmy, dając im skuteczne, profesjonalne narzędzia biznesowe.
Tematyka warsztatów w poprzedniej edycji projektu:
- Budowa modelu biznesowego wokół wartości dla klienta z wykorzystaniem koncepcji Business Model Canvas;
- Metody zarządzania innowacjami z wykorzystaniem metodyk Lean Startup oraz Customer Development;
- Metody transferu technologii z wykorzystaniem koncepcji Technology Readiness Level (z elementami ochrony własności intelektualnej);
- Pozyskiwanie i współpraca z inwestorem – w tym prezentacja projektu metodą pitch deck;
- Techniki negocjacji i sprzedaży z elementami digital marketingu;
- Zarządzanie zespołem i projektem innowacyjnym.
Program doradczo-mentoringowy
Czyli zorganizowane spotkania 1:1 z mentorami i doradcami w określonych dziedzinach, którzy (w edycji 2019) łącznie przeprowadzili 130 godzin konsultacji biznesowych.
W szczególności jest to doradztwo w zakresie: ochrony własności intelektualnej, strategii rozwoju organizacji, tworzenia modeli biznesowych, pozyskania inwestora, wejścia na rynki zagraniczne, prawa cywilnego i gospodarczego.
Po konsultacjach uczestnicy otrzymywali zaświadczenie.
Letni Inkubator Innowacji
W ramach edycji 2019 wspieraliśmy 8 wybranych projektów startupowych na bardzo wczesnych etapie rozwoju biznesu. Ich twórcy mieli możliwość korzystania z doradztwa biznesowego oraz z naszej infrastruktury biurowej. Otrzymali też bieżące wsparcie w zakresie promocji oraz obsługi administracyjno-projektowej.
Konferencja w formule Open Space Technology
Celem naszej konferencji jest wymiana poglądów, wypracowanie konkretnych rozwiązań, a wreszcie rozpoczęcie pracy nad ich wdrożeniem.
OST to specyficzna formuła, w której wydzielane są „pokoje” tematyczne, w których zajmujemy się zaproponowanym przez uczestników problemem. W każdym pokoju odbywa się kilka godzinnych sesji. Podczas naszej konferencji było 6 „pokoi” po 4 sesje w każdym, dzięki czemu w ciągu 4 godzin odbyło się 19 paneli tematycznych.
Jako podsumowanie konferencji został stworzony raport końcowy, który mieści w sobie notatki z każdego tematu dyskusyjnego. Raport został udostępniony dla uczestników konferencji na stronie Innowacyjny Kraków.
Konferencję współtworzyli:
- fundacja Kraków Miastem Startupów
- Urząd Miasta Krakowa
- omgkrk
- Hub:raum
- Open Coffe KRK
- Kancelaria Prawna JWMS
- Social Movers Hub
- SEED.Cracow
- fundacja MOST
- Women in Technology
- Richard Lucas (krakowski anioł biznesu i animator działań start-upowych)