
Czym jest KITS?
KRK InnoTech Starter (KITS) to kompleksowy program pre-akceleracyjny skupiony na wspieraniu innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych.
Szukamy strtupów, które rozwijają technologię w dziedzinach:
- przemysł 4.0
- energetyka
- elektromobilność
- fintech
- fashion
- life science
- smart city
Program pre-akceleracyjny KITS skierowany jest do startupów we wczesnej fazie ich rozwoju. Pomagamy przedsięwzięciom w stawianiu ich pierwszych kroków.
Uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie poprzez:
- Wsparcie mentoringowe
- Bezpośrednią dotację
- Konsultacje (prawne, marketingowe, technologiczne)
- Kontakty do inwestorów oraz wsparcie networkingowe
- Uczestnictwo w Demo Day - przy prezentacjach dla inwestorów
timeline programu - edycja 2021
prowadzimy program zdalnie - mimo pandemii

Co o projekcie myślą uczestnicy poprzednich edycji?
Kiedy przystąpiłem do programu akceleracyjnego, mój startup był w zalążku, gdyż koncepcja powstała raptem kilka tygodni wcześniej. Program pozwolił mi zbudować pierwszy działający prototyp produktu. Dzięki udziałowi w KITS przeniosłem mój startup na kolejny poziom.
Najistotniejsze, co wyciągnąłem z programu to kontakty i ludzie, do których mogłem zadzwonić w każdej chwili. Przy każdej istotnej decyzji, jaką musiałem podjąć, otrzymałem wsparcie mentorów.
Program KITS daje duże możliwości, a tak naprawdę nie ma nic do stracenia. Istotne są środki, które dostaje się na początek, bo dzięki nim można zaryzykować i przetestować swój produkt. Można naprawdę wystartować ze swoim pomysłem i zobaczyć, jak w praktyce wygląda tworzenie startupu.
Podczas programu ukończyliśmy pierwszą wersję technologii, zwalidowaliśmy hipotezy dotyczące naszej grupy docelowej, prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi klientami i dopracowaliśmy strategię, dzięki której zaczęliśmy tworzyć produkt nie tylko na rynek konsumencki, ale i biznesowy.
Bardzo pomocne były spotkania z mentorami, w szczególności z dziedzin prawa, marketingu i pozycjonowania naszej aplikacji. Pomocny był również feedback nt. tego, w jaki sposób prezentujemy naszą aplikację i prowadzimy rozmowy z klientem.
Przede wszystkim udział w programie daje motywację, ale też pozwala się sprawdzić w prezentowaniu przed partnerami programu i przed widownią na DemoDay.
Program daje również możliwość nawiązania kontaktów z przedsiębiorcami i podjęcia próby sprzedaży produktu, bo to tak naprawdę w tym momencie zaczyna się myśleć o startupie jeszcze bardziej poważnie.
Dużo motywacji daje uczestniczenie w tym samym programie z innymi ludźmi i dążenie razem do własnych celów.
Ważne jest także pokazanie się w ekosystemie startupowym. Bo nigdy nie wiadomo, kogo się spotka i co zainspiruje. Nikt nie robi startupu sam, zawsze potrzebni są ludzie naokoło.
Zanim dołączyliśmy do KITS, jedyne co mieliśmy to technologia i jakiś wstępny pomysł, jakby ją w ogóle skomercjalizować.
W trakcie programu zdobyliśmy świetne doświadczenie z analizy biznesowej i marketingowej, z pitchowania – prezentacji pomysłu na żywo.
W tej chwili przygotowujemy nasz produkt do produkcji i sprzedaży.
Najbardziej pomocnym elementem było świetne wsparcie mentorów, doradztwo prawne, szkolenia z różnego zakresu wiedzy, którą można zdobyć tylko i wyłącznie tu oraz moje ulubione pitchowanie i prezentacje pomysłu.
Najczęściej zadawane pytania
Program KITS polega na wsparciu startupów we wczesnej fazie ich rozwoju.
Szukamy startupów posiadających produkt lub chcących rozwijać produkt z obszarów takich jak : przemysł 4.0, energetyka, elektromobilność, fintech, fashion, life science, smart city, którego odbiorcą lub partnerem mogą być duże firmy technologiczne.
Uczestnictwo w programie zapewnia startupom możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, indywidualne konsultacje oraz mentoring ze specjalistami. Startupy otrzymują również bezpośrednie wsparcie finansowe na rozwój swojego projektu.
Aplikowanie oraz udział w programie jest całkowicie bezpłatny.
Nie, jako Fundacja Kraków Miastem Startupów nie obejmujemy udziałów w żadnym projekcie biorącym udział w akceleracji programu KITS. Nie wykluczamy jednak zainteresowania inwestycją w obiecujące projekty przez Odbiorców Technologii lub fundusze inwestycyjne. Wszystkie takie działania są już jednak indywidualną decyzją startupu, natomiast jesteśmy w stanie go wspomóc w zakresie ustalania warunków transakcji.
W ramach dofinansowania startup otrzyma do 8 tysięcy złotych wsparcia na pokrycie kosztów realizacji projektu.
Środki przekazywane są na podstawie akceptacji zasad programu akceleracyjnego oraz dwustronnej umowy pomiędzy startupem a akceleratorem.
Akceleracja rozpoczyna się w kwietniu i trwa do października. Zwieńczeniem projektu jest prezentacja podczas Demo Day.
Planujemy udział 8 wybranych projektów w jednej turze akceleracyjnej.
Nie wykluczamy współpracy nad jednoosobowym przedsięwzięciem w przypadku, gdy zgłoszony projekt lub rozwiązanie okaże się interesujące dla komitetu rekrutacyjnego. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że praca nad rozwojem produktu wymaga kompetencji z różnych obszarów i bez odpowiedniego doświadczonego zespołu ryzyko niepowodzenia jest dość wysokie.
Uczestnicy powinni mieć ukończone 16 lat.
Nie jest wymagane, aby aplikujący posiadał zarejestrowaną działalność w momencie przystąpienia do programu.
Program pre-akceleracyjny prowadzony jest w 100% zdalnie. Oznacza to, że szukamy projektów z całego kraju.